Campionatul Mondial de Schi-Alpinism

În perioada 23 februarie – 3 martie, se desfășoară la Alpago-Piancavallo, Italia, Campionatul Mondial de Schi-Alpinism. Ceremonia de deschidere a întâmpinat 25 de echipe naționale, între care și a României.

Lotul național al României cuprinde 5 sportivi și un antrenor, respectiv pe seniorii Silviu Manea, Viorel Palici, Rareș Manea, Andrei Preda, juniorul George Colțea și antrenorul Lucian Clinciu. Componența lotului a fost decisă în urma etapelor de selecție din luna decembrie 2016 (zona Bâlea, Făgăraș) și ianuarie 2017 (M-ții Călimani). Vezi aici info despre procesul de selecție.

Update 03 martie

Campionatul Mondial de Schi-Alpinism s-a încheiat.

La proba de vertical, între români, cel mai bun timp i-a aparținut lui Viorel Palici, 00:27:53, loc 35, urmat de Andrei Preda, loc 49, 00:29:58 și Rares Manea, loc 51, 00:29:31. Silviu Manea nu a luat startul. Juniorul George Colțea s-a plasat pe poziția 26, cu un timp de 00:32:01.
La proba de ștafetă, România a încheiat cursa pe locul 9 între cele 13 echipe participante, cu 00:35:54, iar la proba pe echipe Silviu Manea – Viorel Pălici au obținut locul 12.

Update 01 martie

La proba de sprint, cel mai bun rezultat din echipa română de schi-alpinism i-a aparținut lui Viorel Palici, la categoria seniori, acesta plasându-se pe poziția 14 dintre cei 56 de participanți, cu un timp de 00:03:58. A fost urmat de Andrei Preda, locul 22, 00:03:59, și de frații Rares și Silviu Manea, pozițiile 35, respectiv 36. La juniori, George Colțea a încheiat cursa pe locul 21, cu un timp de 00:04:17.

Update 27 februarie

La proba individual juniori, George Colțea s-a plasat pe locul 20, cu un timp de 01:52:26, iar la cea pe echipe, perechea Manea Silviu – Viorel Palici a ocupat poziția 12 din 28 de echipe înscrise, reușind un timp de 02:52:05, la doar 30 de minute de câștigătorii D. Lenzi – M. Eydallin.

Mâine, se va desfășura proba de sprint, la care sunt așteptați la start 173 de concurenți, printre care și membrii seniori ai lotului român.

În prima probă, cea de individual seniori, ce a avut loc vineri, 24 februarie, au luat startul 69 dintre cei 74 de concurenți înscriși, între ei numărându-se și sportivii români. Dintre aceștia, cel mai bine clasat a fost Silviu Manea, ce a încheiat cursa pe locul 38, cu un timp de 02:14:07, urmat de Viorel Palici, locul 45 (02:20:56), Rares Manea, loc 49 (02:25:17) și Andrei Gabriel Florea, loc 56 (02:34:55).

Cel mai bun timp în cursă a fost de 01:52:10 și i-a aparținut italianului Damiano Lenzi.

Pentru informații complete despre clasament, accesați site-ul oficial al competiției